Pieniądze

Po co trzymać pieniądze w skarpecie?

Odkąd Fenicjanie wynaleźli pieniądze, system barterowy ostatecznie przestał mieć jakiekolwiek znaczenie. Już nie wymieniamy towaru za towar. W krajach wysoko rozwiniętych pieniądz zawładnął każdą dziedziną życia. Pieniądze ułatwiają wszystko, bez nich czujemy się niepewnie i tracimy poczucie bezpieczeństwa. Stan finansów wpływa na nasz status społeczny i mieszkaniowy, poziom pracy zawodowej, czy jakość usług, z jakich korzystamy. Nic dziwnego, że boimy się ich stracić i podejmujemy wszelkie wysiłki na rzecz zabezpieczenia stanu naszego portfela. Często na podejmowane przez nas decyzje ma wpływ poziom społecznego zaufania do wszelkiego rodzaju instytucji, którym chcemy powierzyć pieniądze.

Przyjęło się, że najbezpieczniejszą formą przechowywania środków finansowych jest bank lub inwestycja. Dlaczego zatem tak bardzo popularne jest przechowywanie pieniędzy w tzw. skarpecie? Dlaczego chcemy trzymać pieniądze w skarpecie, skoro są one łatwiej dostępne z poziomu konta bankowego? Czy tak bardzo boimy się o swoje pieniądze?

Okazuje się, że aż 25% z nas boi się o swoje środki finansowe. Te obawy podyktowane są strachem o utratę płynności finansowej przez bank, źle ulokowaną inwestycję czy nagłe zdarzenia losowe. Czujemy się bezpieczniej, mając swoje pieniądze pod ręką. Ukrywamy je w książkach, lodówce, w szafkach i w innych nietypowych miejscach z obawy, żeby nas nie okradli. Ale nawet ewentualna wizyta potencjalnego złodzieja nie skłania nas do zmiany przyzwyczajeń. Bo pieniądze pod ręką to komfort i wygoda. To złudne poczucie bezpieczeństwa, że z nimi nic nam już nie zagrozi. Uważamy, że dzięki trzymaniu pieniędzy w skarpecie, kontrolujemy swoje wydatki i dłużej zastanawiamy się nad każdą złotówką.

Wskazówki mody męskiej, które uczynią z ciebie mężczyznę

Ciężko walczyć z przyzwyczajeniami, bo te obawy tkwią głęboko w naszym umyśle. Nie przyjmujemy do wiadomości, że środki przechowywane w domu „nie pracują na siebie”. Pieniądz traci na wartości w wyniku inflacji. Za kilka lat za tę samą zgromadzoną sumę kupimy mniej, niż kupilibyśmy dzisiaj. Dlatego warto się przezwyciężyć i przynajmniej pomnożyć nasze oszczędności. Jeśli lokata nie daje nam gwarancji szybkiego zysku lub konto oszczędnościowe nie spełnia naszych oczekiwań, możemy zainwestować w kupno ziemi lub mieszkania. Wartość ziemi stale rośnie i możemy być całkowicie spokojni o przyszłe zyski.

Similar Posts

Dodaj komentarz